Eesti kliima on jalatsitootjate jaoks ilmselt täielik paradiis maa peal. Keskmine inimene ostab uued jalanõud igal aastal ning seda ei tule tal teha mitte edevusest ega ka vingete käimade kogumismaania pärast, vaid meie kiiresti vahelduva kliima tõttu. Ilusal septembrihommikul päikesepaistelise ilmaga uued seemisnahksed poolsaapad jalga tõmmates ei oska me tihtilugu ette näha, et loetud tundide pärast töölt naastes on muutlik ilm ja saabunud paduvihm kallite saabastega juba 1:0 teinud. Laiskuse või suisa ahnuse tõttu hooldamata jäetud kingad vannuvad niiskusele ja porile üsna kiiresti alla ning hooletule peremehele nad truuks ei jää.

Kuna ka meie langeme nende sekka, kes aastaringi ühe ja sama kummikupaariga ringi tatsata ei taha, siis püüame täna nippide ja nõuannetega jõuda kompromissini, kus väikese investeeringu abil kindlustame ilusad ja kvaliteetsed jalanõud end saatma pikkadeks aastateks.

Tuleb meeles hoida, et kuna kingaviks pole juba ammu enam ainuke abivahend, millega kinga välimust värskendada, siis nii palju, kui on poes näha erinevaid kinga- ja saapatüüpe ning nende materjale, on seal valida ka erinevaid hooldusvahendeid. Soovitame täna teile mõnda NS Kinga valikus olevat konkreetset vahendit, mis garanteerivad väikese investeeringu abil teie jalatsitele pikaajalise elu ja värskuse.

Puhasta -> hoolda -> kaitse!

Kuna vesi mõjub seemis- ja nubuknahale reeglina kahjulikult, siis soovitatakse ka jalanõusid puhastada toatemperatuuril ja pigem kuivalt. NS Kingas on müügil spetsiaalsed harjad, mis eemaldavad mustuse ka keerulistest kohtadest. Juuresolev kumm aitab ka ilma veega mustuse eemaldada sarnaselt kustutuskummi toimele.

Suuremate plekkide eemaldamiseks soovitab NS Kinga kvaliteedijuht Alla Smigunova aga Collonili puhastusvahtu, mis on universaalne erinevatele materjalidele ja materjalide kombinatsioonidele. Vahtu tuleb kanda salvrätiku või svammiga jalanõu pinnale ning pärast seda üleliigne vaht eemaldada. PrevNext 123

Kuna niiskus ei ole ühegi nahatüübi sõber, siis soovitab Smigunova uute jalanõude ostmisel – või õigemini enne nende esmakordset kandmist – alustada nende kaitsmisest niiskuse eest. Eriti hästi sobib selleks Collonili toode Waterstop, mis kaitseb seemis- ja nubuknaha tekstuuri ning on samas vetthülgava toimega, mis tähendab seda, et ka talve tulekul jäävad soolarandid jalanõudele kordades vähem peale kui ilma kaitseta nahale.

Värskendus ja uus elu ka kulunud nahale

Lisaks spetsiaalselt välja töötatud vahendite soovitamisele on spetsialistidel meile kõigile paraku ka mitmeid keelde meelde tuletada. Vanavanematelt õpitud niiskete jalanõude ahjule või radiaatori peale kuivama tõstmine on näiteks üks kindel viis oma juba armsaks saanud igapäevastele kaaslastele kriips peale tõmmata. Samamoodi kui jalanõusid rikub niiskus ja neid tuleb selle eest kindlasti kaitsta, tuleb neid ka kuivatada toatemperatuuril neutraalses keskkonnas, mis ei kuumuta neid ega muuda seega nende tekstuuri.

Juba parkunud ja kulunud nahaga jalanõusid ei maksa aga samuti kohe nii-öelda maha kanda. Collonili toodetest on just selliseks juhtumiks mõeldud kreem-värv restauraator. Tänu nn vedel nahk efektile eemaldab see kerged pindmised kriimustused ja taastab värvi tagades nahale uuendatud väljanägemise.

Lisaks jalanõude eluea pikendamisele pakub NS King laialdaselt vahendeid, mis aitavad ka näiteks liiga kitsast jalanõud venitada, valget värvi jalanõud kirgastada ning spetsiaalselt jalanõudele mõeldud deodoranti, mis annab jalatsitele suurepärase värskuse.

Smigunova sõnul on üks kindel valem jalanõude kahjustamiseks ka vale hooldus. Universaalset hooldusvahendit jalanõude eluea pikendamiseks ei ole. Igal materjalil on oma kindel iseloom ja nõudmised, mistõttu nad kõik vajavad ka spetsiaalset ja õiget hooldusvahendit.

Poes meelepärase jalanõupaariga kassasse jõudes märkame, et kui tanklaketid panustavad teadupärast lisamüügina kohvi kõrvale saiakeste soovitamist, siis kingapoest on päris kindlasti täiesti võimatu lahkuda saamata kaasa loengut jalanõude hooldusest. Siin on aga üks oluline erinevus: kohvi saad sa kenasti saiakeseta ka joodud – kohv sellest kehvemini ei maitse. Jättes aga jalanõud hooldamata, võid päris kindel olla, et kohtud kingamüüjaga uuesti juba mõne nädala pärast. Mõni soovitus – isegi kaupmehe poolt – tasub tõepoolest vahel kõrva taha panemist.